ქართული ხალხური სიმღერებისა და საკრავების ფონდი
საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 30 აპრილის No213 დადგენილებით, ქართული ხალხური სიმღერისა და მუსიკალური ინსტრუმენტების მუზეუმი გაერთიანდა საქართველოს თეატრის, მუსიკის, კინოსა დ ა ქორეოგრაფიის სახელმწიფო მუზეუმში.
ქართული ხალხური სიმღერისა და მუსიკალური ინსტრუმენტების მუზეუმი 1975 წელს დაარსდა თბილისელი კოლექციონერის, არკადი რევაზიშვილის მექანიკური მუსიკალური ინსტრუმენტების კოლექციის ბაზაზე, კინოს, თეატრისა და მუსიკის მუზეუმის ფილიალის სახით. დროთა განმავლობაში მუზეუმის ფონდები ახალი ექსპონატებით გამდიდრდა და 1984 წელს იგი დამოუკიდებელ იურიდიულ პირად - ხალხური მუსიკალური ინსტრუმენტების მუზეუმად ჩამოყალიბდა, ხოლო 2006 წლიდან საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად - „ქართული ხალხური სიმღერისა და მუსიკალური ინსტრუმენტების მუზეუმად“.
მუზეუმის ფონდებში ინახება ძველი ფოლკლორული ჩანაწერები, ფოტო-ფონო-აუდიო და ვიდეო მასალები, ქართული ხალხური, აღმოსავლური, ევროპული კლასიკური და მექანიკური მუსიკალური ინსტრუმენტების მრავალი ნიმუში. მუზეუმის მიზანია კოლექციების გამოფენა, შენარჩუნება, სისტემატიზაცია და გამდიდრება სხვადასხვა დროის მატერიალური და არამატერიალური კულტურის ძეგლების - სიმღერებისა და მუსიკალური ინსტრუმენტების ახალი ექსპონატებით.
მუზეუმის საგამოფენო სივრცე სამ დარბაზს მოიცავს:
პირველი დარბაზი ეძღვნება ქართული ხალხური სიმღერებისა და მუსიკალური ინსტრუმენტების გამოფენას, ქართული ხალხური შესრულების ისტორიას. ქართული ხალხური ინსტრუმენტული კოლექცია მოიცავს სამი ტრადიციული ჯგუფის ორიგინალურ ნიმუშებს - სიმებიან საკრავებს (პანდური, ჩონგურუ, ჭიანური, ჩანგი), ჩასაბერ საკრავებს (უენო და ენიანი სალამური, გუდასტვირი, ჩიბონი, ლარჩემი, ორმაგი სტვირი) და დასარტყამ ინსტრუმენტებს (დოლი, დაირა, დიპლიპიტო).
მეორე დარბაზი აღმოსავლური ინსტრუმენტების (საზი, ქამანჩა, თარი...) გამოფენას ეთმობა. საქართველო ევროპისა და აზიის გზაჯვარედინზე მდებარეობს, სადაც საუკუნეებ ის განმავლობაში აღმოსავლური კულტურა ჩამოყალიბდა, რამაც გავლენა მოახდინა ქართულ კულტურაზე. ამ გავლენის ნათელი მაგალითია ძველი თბილისის უნიკალური კოლორიტი, რომელიც შექმნილია ქართველებისა და აქ მცხოვრები სხვა აღმოსავლური წარმოშობის ხალხების (სომხები, აზერბაიჯანელები, ებრაელები, ასურელები, ეზიდები) კულტურების ასიმილაციით.
მესამე დარბაზში განთავსებულია ევროპული კლასიკური და მექანიკური ინსტრუმენტები (ორღანი, ორკესტრირება, პორტატული ორღანი, სხვადასხვა სახის გრამოფონი და გრამოფონი, მექანიკური ფორტეპიანო, ჰარმონიუმი, მუსიკალური ზარდახშები, აკორდეონი, მანდოლინა, გიტარა, ბანჯო, ციტრა და ა.შ.). XIX საუკუნისთვის ქართული პოლიტიკის მკაფიოდ გამოხატულმა ევროპულმა ორიენტაციამ ქვეყანას გზა გაუხსნა ტექნოლ ოგიებისა და კულტურის უახლესი მიღწევებისკენ. სწორედ ამ დროიდან გახდა მოდური ევროპული მექანიკური და კლასიკური ინსტრუმენტები. დასავლეთ საქართველოს ურბანული ფოლკლორიც ამ დროიდან იღებს სათავეს.

Museum of Georgian Folk Songs and Instruments
By Resolution No. 213 of the Government of Georgia of April 30, 2019, the Museum of Georgian Folk Song and Musical Instruments was incorporated into the State Museum of Theatre, Music, Cinema and Choreography of Georgia.
The Museum of Georgian Folk Song and Musical Instruments was established in 1975 on the basis of the collection of mechanical musical instruments of Tbilisi collector Arkady Revazishvili, as a branch of the Museum of Cinema, Theatre and Music. Over time, the museum's funds were enriched with new exhibits and in 1984 it was established as an independent legal entity - the Museum of Folk Musical Instruments, and since 2006 as a legal entity of public law - the "Museum of Georgian Folk Song and Musical Instruments".
The museum's funds contain old folklore recordings, photo-phono-audio and video materials, many samples of Georgian folk, oriental, European classical and mechanical musical instruments. The museum's goal is to exhibit, preserve, systematize, and enrich the collections with new exhibits of material and intangible cultural monuments of different times - songs and musical instruments.
The museum's exhibition space includes three halls:
The first hall is dedicated to the exhibition of Georgian folk songs and musical instruments, the history of Georgian folk performance. The Georgian folk instrumental collection includes original samples of three traditional groups - stringed instruments (panduri, chonguru, chianuri, changi), wind instruments (ueno and eniani salamuri, gudastviri, chiboni, larchemi, double stviri) and percussion instruments (doli, daira, diplipito).
The second hall is dedicated to the exhibition of oriental instruments (sazi, kamancha, tar...). Georgia is located at the crossroads of Europe and Asia, where for centuries Eastern culture has been established, which has influenced Georgian culture. A vivid example of this influence is the unique color of Old Tbilisi, created by the assimilation of the cultures of Georgians and other peoples of Eastern origin living here (Armenians, Azerbaijanis, Jews, Assyrians, Yezidis).
The third hall houses European classical and mechanical instruments (organ, orchestration, portable organ, various types of gramophone and gramophone, mechanical piano, harmonium, musical chests, accordion, mandolin, guitar, banjo, zither, etc.). By the 19th century, the clearly expressed European orientation of Georgian politics opened the way for the country to the latest achievements of technology and culture. It was from this time that European mechanical and classical instruments became fashionable. The urban folklore of Western Georgia also originates from this time.