ემა ლალაევა-ედიბერიძის ნახატების გამოფენა
28 თებერვალს, 19:00 საათზე, საქართველოს ხელოვნების სასახლეში ემა ლალაევა-ედიბერიძის ნახატების გამოფენა გაიმართება. გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება 42 ნახატი. ღონისძიება 12 მარტამდე გაგრძელდება.
მხატვარი დაიბადა ცნობილი თბილისელი ფოტოგრაფისა და ერევნის (ახლანდელი თავისუფლების) მოედანზე მდებარე ფოტოსტუდიის მფლობელის, არკადი ლალაიანცის (ლალაევის) ოჯახში. 1921 წლიდან სწავლობდა თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო სახელოსნოში; 1924 წლიდან 1928 წლამდე სწავლა განაგრძო თბილისის სამხატვრო აკადემიის გრაფიკის ფაკულტეტზე, პროფესორ იოსებ შარლემანის კლასში. 1928 წელს, ოჯახური გარემოებების გამო, მან მიატოვა სამხატვრო აკადემია და გადაწყვიტა მოსკოვში, დეკორატიულ განყოფილებაზე გადასვლა, მაგრამ ვერ შეძლო თავისი გეგმის განხორციელება და დარჩა თბილისში. 1938 წელს მისი მეუღლე გიორგი ედიბერიძე რეპრესიების მსხვერპლი გახდა. 1945 წელს იგი მხატვართა კავშირის წევრად მიიღეს, თუმცა მალევე გარიცხეს რეპრესირებული მეუღლის გამო და აღარასდროს აღადგინეს. მან თავი მხატვრობის თითქმის ყველა სფეროში სცადა; ერთდროულად მუშაობდა მხატვრად, გრაფიკოსად, დეკორატორად, ანიმატორად, კარიკატურისტად, წიგნების დიზაინერად, თეატრის მხატვრად, ტანსაცმლის დიზაინერად, ქმნიდა ექსლიბრისებს, ამშვენებდა საბჭოთა დღესასწაულებს. შემოქმედებით ფსევდონიმად სახელი „ლალი“ აირჩია და ძირითადად ასე აწერდა ხელს თავის ნამუშევრებს. ცხოვრებაში არასდროს ჰქონია პერსონალური გამოფენა, მისი პირველი გამოფენა მხოლოდ 2001 წელს გაიმართა თბილისში.

Exhibition of paintings by Emma Lalaeva-Ediberidze
On February 28, at 19:00, an exhibition of paintings by Emma Lalaeva-Ediberidze will be held at the Georgian Palace of Arts. The exhibition will feature 42 paintings. The event will last until March 12.
The artist was born into the family of Arkady Lalayants (Lalaev), a famous Tbilisi photographer and owner of a photo studio located on Yerevan's (now Freedom) Square. Since 1921, she studied at the Tbilisi State Art Studio; from 1924 to 1928, she continued her studies at the Tbilisi Academy of Arts, Faculty of Graphics, in the class of Professor Ioseb Charlemagne. In 1928, due to family circumstances, she dropped out of the Academy of Arts and decided to move to Moscow, to the decorative department, but could not realize her plan and remained in Tbilisi. In 1938, her husband Giorgi Ediberidze became a victim of repression. In 1945, he was accepted as a member of the Union of Artists, but was soon expelled because of his repressed wife and was never reinstated. He tried his hand at almost all fields of painting; he simultaneously worked as a painter, graphic artist, decorator, animator, caricaturist, book designer, theater artist, clothing designer, created ex-libris, decorated Soviet celebrations. He chose the name "Lali" as his creative pseudonym and mainly signed his works that way. He never had a personal exhibition in his life, his first exhibition was held only in 2001 in Tbilisi.