ალექსი ვეფხვაძის 105 წლისადმი მიძღვნილი საიუბილეო გამოფენა
„ხელოვნება მუდმივი ძიებაა. იგი შემოქმედისგან სიმართლესა და გულწრფელობას მოითხოვს... სადაც ფორმა და ფერი ერთ ჰარმონიულ მთლიანობაშია შერწყმული“ - ალექსი ვეფხვაძე.
4 სექტემბერს, 19:00 საათზე, ხელოვნების სასახლე - კულტურის ისტორიის მუზეუმი გიწვევთ გამოჩენილი ქართველი მხატვრის, სახელმწიფო პრემიის ლაურეატისა და საქართველოს დამსახურებული მხატვრის, ალექსი ვეფხვაძის 105 წლის საიუბილეო გამოფენაზე.
ექსპოზიცია განსაკუთრებულია - ეს არის ოსტატის პირველი პერსონალური გამოფენა (სამწუხაროდ, სიცოცხლეში მას პერსონალური გამოფენა არ ჰქონია).
გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება მხატვრის 26 სხვადასხვა ჟანრის ფერწერული ნამუშევარი, რომლებიც საუკეთესოდ წარმოაჩენს მის ოსტატობას, სახეების ღრმა ფსიქოლოგიურ გახსნასა და აკადემიურ სიზუსტეს.
ალექსი ვეფხვაძემ განათლება თბილისის სამხატვრო აკადემიასა და ლენინგრადის რეპინის სახელობის ინსტიტუტში (პროფესორ რ. ფრენცის ბატალურ კლასში) მიიღო. მისმა სადიპლომო ნამუშევარმა „დაჭრილი ბაგრატიონი ბოროდინოს ველზე“ უმაღლესი შეფასება დაიმსახურა. 1951 წელს მას მიენიჭა სახელმწიფო პრემიის ლაურეატობა, ხოლო 1965 წელს - დამსახურებული მხატვრის წოდება.

The 105th Anniversary Exhibition of Alexi Vepkhvadze
“Art is a constant search. It demands truth and sincerity from the artist... where form and colour come together in perfect harmony.” - Alexi Vepkhvadze
On September 4 at 7:00 PM, the Art Palace of Georgia - Museum of Cultural History invites you to the 105th anniversary exhibition of the renowned Georgian artist, State Prize Laureate, and Honoured Artist of Georgia, Alexi Vepkhvadze.
This exhibition is particularly significant, as it marks the artist’s first-ever solo exhibition. Sadly, Alexi Vepkhvadze never had a personal exhibition during his lifetime.
The exhibition will feature 26 paintings spanning a variety of genres, showcasing the artist’s exceptional mastery, his profound psychological insight into his subjects, and his academic precision.
Alexi Vepkhvadze studied at the Tbilisi State Academy of Arts and at the Repin Institute of Arts in Leningrad, where he studied in Professor Rudolf Frentz’s battle painting class. His diploma work, Wounded Bagration on the Field of Borodino, received the highest possible evaluation.
In 1951, Vepkhvadze was awarded the State Prize, and in 1965 he was honoured with the title of Honoured Artist of Georgia.