ეკატერინე ჭავჭავაძე-დადიანის 210 წლისთავისადმი მიძღვნილი IV სამეცნიერო კონფერენცია
ქალაქ ზუგდიდში, 25–26 მაისს, ზვიად გამსახურდიას სახელობის საპრეზიდენტო ცენტრში, საქართველოს სასახლე-მუზეუმების გაერთიანების ორგანიზებით გაიმართა ეკატერინე ჭავჭავაძე-დადიანის დაბადებიდან 210 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი IV სამეცნიერო კონფერენცია, სადაც შედგა სამეცნიერო-პოპულარული ჟურნალ „მემატიანეს“ პირველი ნომრის პრეზენტაცია.
ჟურნალი „მემატიანე“ დაიბეჭდა საქპატენტის პოლიგრაფიულ ბაზაზე, საქპატენტსა და საქართველოს ხელოვნების სასახლეს შორის 2025 წლის დეკემბერში გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში. ჟურნალის პრეზენტაციას ესწრებოდნენ სასახლე-მუზეუმების გაერთიანების IV სამეცნიერო კონფერენციის მონაწილეები და ცენტრის თანამშრომლები. მათ წინაშე სიტყვით წარდგნენ სასახლე-მუზეუმების გაერთიანების დირექტორი გიორგი კალანდია და საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე.  გამომსვლელებმა ისაუბრეს ეკატერინე ჭავჭავაძის ცხოვრებასა და მოღვაწეობაზე, მის განსაკუთრებულ როლზე ქართული კულტურისა და საზოგადოებრივი ცხოვრების განვითარებაში.
ეკატერინე ჭავჭავაძე იყო XIX საუკუნის საქართველოს არისტოკრატიის გამორჩეული წარმომადგენელი, ცნობილი ქართველი პოეტისა და საზოგადო მოღვაწის ალექსანდრე ჭავჭავაძის ქალიშვილი, სამეგრელოს მთავრის დავით დადიანის მეუღლე და შემდგომში რეგენტი, რომელმაც მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა იმ პერიოდის პოლიტიკურ ცხოვრებაში. გამოცემა გამდიდრებულია უნიკალური ფოტოილუსტრაციებით, რომლებიც მკითხველს XIX საუკუნის ისტორიულ ეპოქაში მოგზაურობის შესაძლებლობას აძლევს. ღონისძიების სტუმრებს უმასპინძლა სასახლე-მუზეუმების გაერთიანების დადიანების სასახლეთა ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმის მმართველმა დავით ოყუჯავამ ცენტრის თანამშრომლებთან ერთად.
აღსანიშნავია, რომ ციფრული მედიისა და ხელოვნური ინტელექტის საუკუნეში ბეჭდური გამოცემები განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს, როგორც კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და მისი პოპულარიზაციის ერთ-ერთი ეფექტიანი ფორმა. აქედან გამომდინარე, საქპატენტისთვის პრიორიტეტულია მსგავსი საგამომცემლო და საინფორმაციო პროექტების ხელშეწყობა, რამეთუ ეს არის პლატფორმა, რომელიც თავის თავში მოიცავს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ცოდნის გავრცელების შესაძლებლობას, კულტურული ფასეულობების მხარდაჭერასა და ამ მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას. აღნიშნული თანამშრომლობა კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს კულტურის, ისტორიისა და ინტელექტუალური საკუთრების სფეროებს შორის მჭიდრო კავშირის მნიშვნელობას.
სამეცნიერო-პოპულარული ჟურნალის გამოცემის დამფუძნებლები არიან საქართველოს სამეფო აზიური საზოგადოება და სასახლე-მუზეუმთა გაერთიანება. გამოცემა მომზადდა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით (GSDP-25-273)

The IV Scientific Conference dedicated to the 210th anniversary of Ekaterine Chavchavadze-Dadiani
On May 25–26, the IV Scientific Conference dedicated to the 210th anniversary of Ekaterine Chavchavadze-Dadiani was held in Zugdidi at the Zviad Gamsakhurdia Presidential Center, organized by the Union of Georgian Palace Museums. During the event, the first issue of the scientific-popular journal Mematiane(“The Chronicler”) was presented to the public.
The journal was printed at Sakpatenti’s printing house within the framework of a cooperation memorandum signed in December 2025 between Sakpatenti and the Art Palace of Georgia – Museum of Cultural History. The presentation was attended by conference members and employees of the center. Addressing the audience were the General Director of the Palace-Museums Union, George Kalandia, and the Chairman of Sakpatenti, Soso Giorgadze. In their speeches, they spoke about the life and legacy of Ekaterine Chavchavadze and highlighted her important contribution to Georgian culture and public life.
Ekaterine Chavchavadze was one of the prominent figures of 19th-century Georgian aristocracy. She was the daughter of the well-known Georgian poet and public figure Alexander Chavchavadze, the wife of the Prince of Samegrelo, David Dadiani, and later served as regent, playing a significant role in the political life of the period. The publication also includes rare photographic illustrations that help readers better experience the atmosphere of the 19th century.
Guests of the event were hosted by Davit Okujava, manager of the Dadiani Palaces Historical and Architectural Museum, together with the center’s staff.
In the era of digital media and artificial intelligence, printed publications continue to hold special value as a vital means of preserving and promoting cultural heritage. For this reason, supporting similar publishing and educational projects remains one of Sakpatenti’s priorities, as these initiatives help spread knowledge about intellectual property, support cultural values, and raise public awareness. The collaboration once again underlines the close connection between culture, history, and intellectual property.
The scientific-popular journal was founded by the Georgian Royal Asiatic Society of Georgia and the Union of Palace Museums. The publication was prepared with the support of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (GSDP-25-273).