სიღნაღის ხელოვნების საერთაშორისო ფესტივალი წარმატებით დასრულდა
24-29 აგვისტოს სიღნაღმა ქართველ და უცხოელ ხელოვანებს უმასპინძლა. ხუთი დღის განმავლობაში ისტორიული ქალაქი თანამედროვე ხელოვნების ცოცხალ სივრცედ იქცა, სადაც მხატვრებმა და მოქანდაკეებმა ადგილზე შექმნეს ხელოვნების ნიმუშები.
ფესტივალში მონაწილეობდნენ ხელოვანები საქართველოდან, ლატვიიდან და სხვა ქვეყნებიდან. მათი შემოქმედებითი პროცესი სიღნაღის უნიკალურ არქიტექტურას, ისტორიასა და კულტურულ მემკვიდრეობას დაუკავშირდა, რამაც ფესტივალი არა მხოლოდ საგამოფენო, არამედ ცოცხალ შემოქმედებით მოვლენად აქცია.
ფესტივალის დასასრულს საერთაშორისო მონაწილეების მიერ შექმნილი ნამუშევრები დამთვალიერებლების წინაშე გამოიფინა. ჟიურიმ, რომლის შემადგენლობაშიც იყვნენ ვალდა დარგაისი, სანდრა დიკმანე, ლეილა ჭიჭინაძე, ელისაბედ უგულავა და ნატალია ლაშხი, ფესტივალის გამარჯვებულები გამოავლინა.
ქანდაკების მიმართულებით - ბექა ჩხაიძე
ფერწერის მიმართულებით - ირაკლი ჩიქოვანი და ტარიელ ალიევი
განსაკუთრებული მადლობა ჩვენს ქართველ და უცხოელ ხელოვანებს, ჟიურის წევრებს, პარტნიორებს, მხარდამჭერებსა და თითოეულ ადამიანს, ვინც ფესტივალის ორგანიზებასა და განხორციელებაში მონაწილეობდა.

The Sighnaghi International Art Festival Comes to a Successful Close!
From August 24 to 29, Sighnaghi welcomed Georgian and international artists for five days of creativity and artistic exchange. During the festival, the historic town was transformed into a vibrant space for contemporary art, where painters and sculptors created new works inspired by their surroundings.
Artists from Georgia, Latvia, and other countries took part in the festival. Their creative process was closely connected to Sighnaghi’s unique architecture, history, and cultural heritage, turning the festival into more than just an exhibition — it became a dynamic and immersive artistic experience.
At the festival's closing, the works created by international participants were presented to the public. An international jury, comprising Valda Dargais, Sandra Dikmane and from the Georgian side -  Leila Chichinadze, Elizabet Ugulava, and Natalia Lashkhi, selected the festival’s winners.
Sculpture: Beka Chkhaidze
Painting: Irakli Chikovani and Tariel Aliyev
We extend our heartfelt thanks to all the Georgian and international artists, members of the jury, partners, supporters, and everyone who contributed to the organization and successful realization of the festival.