ვეფხვაძეები - მხატვრების ოთხი თაობა
15 ნოემბერს, საღამოს 7:00 საათზე, თბილისის მერიის მხარდაჭერით, საქართველოს ხელოვნების სასახლეში გამოფენა „ვეფხვაძეები - მხატვრების ოთხი თაობა“ გაიხსნება.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება ვეფხვაძეების დინასტიის ოთხივე თაობის მხატვრების - ივანე ვეფხვაძის (1888-1971), ალექსი ვეფხვაძის (1921-1982), ჯოვანი ვეფხვაძის (1949-2016) და ბრუნო ვეფხვაძის ნახატები - პორტრეტები, პეიზაჟები, ისტორიული ისტორიები და სხვა.
გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილი იქნება ორენოვანი კატალოგი, რომელიც აერთიანებს მხატვრების ოთხივე თაობის ნამუშევრებს და რომელსაც ხელს აწერს თბილისის მერი.
არა მხოლოდ ქართულ სინამდვილეში, არამედ მსოფლიოშიც იშვიათია, რომ ერთი ოჯახის ოთხი თაობა მისდევდეს მხატვრობას. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ვეფხვაძეების ოჯახმა ქართულ მხატვრობას გამორჩეული, ეროვნული სული და უნიკალური მხატვრული მიმართულება შესძინა, რომელიც მაღალი პროფესიონალიზმით იყო გაჯერებული... თუ გავითვალისწინებთ ტილოზე ისტორიული მხატვრობის, საბრძოლო სცენებისა და ისტორიული მოვლენების სიმცირეს, ადვილად მივხვდებით, თუ რამდენად მნიშვნელოვანი იყო ვეფხვაძეების ოჯახის წვლილი ეროვნული კულტურის განვითარებაში.
ვეფხვაძეების ოჯახს აქვს ტრადიცია, ტილოზე სხვადასხვა საინტერესო თემასთან ერთად, გააცოცხლოს საქართველოს წარსულის არაერთი მნიშვნელოვანი მოვლენა და ისტორიული ფიგურა. ამ მხრივ, ოჯახში პირველი იყო ივანე ვეფხვაძე (1888-1971), რომლის გზაც მისმა ვაჟმა, ალექსი ვეფხვაძემ (1921-1982) გააგრძელა და საქართველოს ისტორიას არაერთი მონუმენტური ტილო მიუძღვნა.
ჯოვანი ვეფხვაძის (1949-2016) წვლილი ქართული ხელოვნების ისტორიაში დიდია. თავის შესანიშნავ, განუმეორებელ ფერად ტილოებში მხატვარმა ბრწყინვალედ გადმოსცა ძველი თბილისის თავგადასავლები, გვაჩვენებს წარსულის ხიბლს და იმ ეპოქის მაცხოვრებლების სულისკვეთებას. მხატვრის შვილები - ბრუნო და დომენიკა ვეფხვაძეებიც ღირსეულად აგრძელებენ მამის გზას.

Vepkhvadzes - four generations of artists
On November 15, at 7:00 PM, the exhibition "Vepkhvadzes - Four Generations of Artists" will open at the Georgian Palace of Arts, with the support of Tbilisi City Hall.
The exhibition will feature paintings by all four generations of the Vepkhvadze dynasty of artists - Ivane Vepkhvadze (1888-1971), Aleksi Vepkhvadze (1921-1982), Giovani Vepkhvadze (1949-2016) and Bruno Vepkhvadze - portraits, landscapes, historical stories and more.
The exhibition will also feature a presentation of a bilingual catalogue, which combines the work of all four generations of artists and was signed by the Mayor of Tbilisi.
Not only in Georgian reality, but also in the world, it is rare for four generations of one family to pursue painting. It can be safely said that the Vepkhvadze family gave Georgian painting a distinctive, national spirit and a unique artistic trend saturated with high professionalism... If we take into account the scarcity of historical painting, battle scenes and historical events on canvas, we can easily understand how important the Vepkhvadze family's contribution to the development of national culture was.
The Vepkhvadze family has a tradition of reviving on canvas, along with various interesting topics, a number of important events and historical figures from Georgia's past. In this regard, the first in the family was Ivane Vepkhvadze (1888-1971), whose path was continued by his son Alexi Vepkhvadze (1921-1982) and dedicated a number of monumental canvases to the history of Georgia.
The contribution of Giovanni Vepkhvadze (1949-2016) to the history of Georgian art is great. In his wonderful, inimitable colorful canvases, the artist brilliantly conveyed the adventures of old Tbilisi, showing us the charm of the past and the spirit of the inhabitants of the era. The artist's children - Bruno and Domenica Vepkhvadze - also worthily continue their father's path.